20. 03. 2024
Voda - esenciální živina pro život

Miska s čerstvou pitnou vodou musí být vždy k dispozici a neb PROČ je voda tak důležitá?

Voda je esenciální živinou pro život a nedá se ničím nahradit. Platí to jak pro člověka, tak pro zvířata. Důvodem jejího exkluzivního postavení je, že voda plní v těle mnoho funkcí. Ve zkratce si povíme, kde všude je voda nezastupitelná.
 
Voda slouží v těle jako rozpouštědlo, čímž umožňuje, aby v buňkách probíhaly chemické procesy a reakce. Úzce s tím souvisí schopnost vody vystupovat jako transportní médium pro živiny, ale také pro přenos konečných produktů metabolismu – zkrátka a jasně, i díky vodě se v buňce něco děje a všechno je tam, kde má být.
 
Dalším zajímavým úkolem, který voda v organizmu má, je termoregulace. Voda je schopna absorbovat teplo, které se tvoří při chemických reakcích v organizmu. Díky tomu, že voda teplo odvede krví k povrchu těla, jsme schopni si udržet stabilní tělesnou teplotu – jak my, tak naši domácí mazlíčci.
Voda má rovněž velmi důležitou funkci při trávení. Je nezastupitelná při štěpení makromolekul na menší částice, se kterými si už tělo umí bez problému poradit. Vodní prostředí usnadňuje kontakt mezi trávicími enzymy a složkami krmiva.
Značné množství vody odstraní z těla zplodiny metabolismu, které nejsou pro tělo vhodné. V tomto procesu voda hraje roli ředidla toxických látek. Jejich naředěním – snížením koncentrace – umožňuje vyloučit toxické zplodiny metabolismu, aniž by napáchaly v těle škody.
 
Voda je zkrátka životadárná, a proto vždy myslete na to, že miska s čerstvou pitnou vodou musí být vašemu čtyřnohému mazlíčkovi pořád k dispozici.
Výpis aktualit