09. 11. 2023
Odchov štěňat

Máme tu jaro a jaro, to je i období narození mnoha mláďat.

Informace o správné výživě štěňat od prvních dnů najdete v tomto článku.

VÝŽIVA ŠTĚNĚTE OD PRVNÍCH DNÍ

Po narození štěňata většinu času stráví spánkem a jídlem. Novorozená štěňata se v průběhu prvních dnů krmí každé dvě hodiny. První týden života je jediným zdrojem živin mléko od matky. V případě, že matka z jakýchkoliv důvodů není schopná štěňata krmit, je nutné použít vhodnou mléčnou náhražku, jako např. Eminent Puppy Milk.

Přibližně ve dvou týdnech věku se štěňata pokoušejí o první nesmělé krůčky, ve třech týdnech už opouštějí bezpečí pelechu a začínají zkoumat svět. Ve čtyřech týdnech jsou štěňata schopná běhat, skákat a hrát si.

S přechodem na pevnou stravu je vhodné začít mezi 3. - 4. týdnem života. Zpočátku je vhodné připravovat kaši tvořenou štěněcími granulemi a mléčnou náhražkou nebo vodou. Kaši podávejte v mělké mističce, aby se k ní štěňata bez problému dostala. Od šestého týdne věku si už pejsek hravě poradí s granulemi. Ujistěte se, že jste vybrali kvalitní štěněcí granule vhodné pro vašeho pejska. V případě, že se jedná o plemeno řazené do kategorie Large Breed, vyberte granule většího tvaru a s nižším obsahem energie. Tím předejdete příliš rychlému růstu, který může způsobit problémy s klouby v dospělém věku. Malá plemena potřebují zase granule s vyšším energetickým obsahem.

Doba, po kterou jsou pro pejska vhodné štěněcí granule, se liší podle plemene a velikosti psa.

Výpis aktualit