15. 11. 2019

Zmeny tvaru a veľkostí granúl krmív Eminent

Neustálá snaha o co nejkvalitnější krmiva po všech stránkách nás přivedla k tomu, že jsme se kromě vylepšování složení zaměřili také na co nejvhodnější velikost a tvar granulí pro jednotlivé věkové i velikostní kategorie psů. V první řadě jsme zvětšili velikost. Větší granule nutí psy kousat, ne je polykat celé nebo je hltat. Dochází tak k intenzivní tvorbě slin a lepšímu proslinění potravy, která je následně v žaludku lépe přístupná degradaci. Tvorba slin je velice důležitá také s ohledem na ochranu zubů. Sliny mimo jiné neutralizují kyseliny a zásady v potravě a chrání tak povrch zubů před poškozováním. Mimo to obsahují sliny látky s antibakteriálním a antivirovým působením. Snižují tak množství patogenů, které se polykáním s potravou nebo přes sliznici dásní dostávají do těla psa a mohou způsobovat nejrůznější zdravotní problémy.


Kromě velikosti jsme se zaměřili i na tvar granulí. Nejlepší se jeví kulatý tvar granule, něco jako kulatá krychle. Granule je vyšší, ze všech stran stejná a díky tomu, že zub musí projet celou její délkou, dochází k lepšímu mechanickému čištění zubů a k odstraňování zubního plaku. Zubní plak je ideální prostředí pro růst a množení bakterií. Bakterie produkují kyseliny, díky kterým se snižuje pH v dutině ústní, což může vést až k demineralizaci zubů. Tyto kyseliny dokonce inhibují antimikrobiální působení látek produkovaných slinami. Zubní plak navíc poměrně rychle mineralizuje a přeměňuje se v zubní kámen. Ten pak svým drážděním dásní způsobuje jejich záněty, které mohou vést až ke ztrátě zubů.


Shrnuto a podtrženo, větší velikost granulí a jejich nový tvar zabraňuje hltání granulí, nutí psy granule rozkousat, potrava se tak lépe rozmělní, smísí se slinami a v žaludku je lépe přístupná degradaci. Samotné kousání vede k mechanickému čištění zubů, odstraňování zubního plaku a předchází tvorbě zubního kamene. Přispívá ke zvýšené tvorbě slin, které neutralizují kyseliny a zásady z potravy, a působí proti patogenům.
Mohlo by se zdát, že změna velikosti a tvaru granulí je jen kosmetická úprava, ale výše popsané efekty dokazují, že i správně zvolená granule může podpořit nejen dobrý stav zubů, ale má pozitivní vliv i na trávení a přispívá k celkovému dobrému zdravotnímu stavu psa.

Váš tým Eminent


Prehľadné tabuľky zmien vo veľkostiach a tvaroch granúl nájdete nižšie
Zoznam noviniek

Galéria